• BIST 110.477
 • Altın 275,640
 • Dolar 5,8011
 • Euro 6,4759
 • Kmaraş 4 °C
 • Osmaniye 9 °C
 • Gaziantep 7 °C
 • Adıyaman 5 °C
 • Adana 7 °C

YENİ İŞ FİKİRLERİ İÇİN HİBE VE TEŞVİKLER

Ahmet Durmaz

Yeni iş yeri açacaklar veya iş fikri olanlar için devlet tarafından verilen ve teşvik amacı ile sunulan teşvik ve hibe programları mevcuttur. Öncelikle girişimci işe başlamadan önce girişimcilik eğitimi almalı ve iş fikrini projelendirmelidir. Devlet desteklerini hibe ve teşvik olarak iki başlık altında incelemek gerekir.

Bunlardan ilki iş fikrine ve proje konularına göre verilen hibe programlarıdır.
Hibe programları genellikle yeni ve ek yatırım proje maliyetlerinin bir kısmının devlet tarafından karşılanması ve yatırımcının faydalandığı bedeli geri ödemediği bir destek şeklidir. Genellikler tarım ve hayvancılık, turizm yatırımlarında yaygın olarak kullanılmak birlikte Kosgeb kanalı ile küçük ve genç girişimcilere 50.000-TL kadar girişimcilik hibe programları uygulanmaktadır. Genel hatları ile hibe programları özetle sıralamak gerekirse aşağıda kurumlar şu hibe programları düzenlemektedir.

Kosgeb-  50.000 TL kadar Girişimcilik programı kapsamında geri ödemesiz hibe vermektedir. Ayrıca sabit yatırım desteği kapsamında 100.000-TL geri ödemeli kredi imkânı sunmaktadır. Ayrıca Kosgeb Genel destek Programı kapsamında belgelendirme, Nitelikli Personel, Tasarım, Danışmanlık gibi alt başlıklarda çeşitli projeleriniz için de karşılıksız destekler sunmaktadır.

Tarım Ve Kırsal Kalkınma Kurumu ile proje ve iş fikrine göre özellikle Hayvancılık, Kırsal Turizm yatırımlarına ve Kalkınma Ajansları ile de yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunmak amacı ile çeşitli hibe programları düzenlenmektedir. Bu tür yatırımların mutlaka bir danışman yardımı ile değerlendirilmeli ve iş fikri veya ek yatırımlar projelendirilip ilgili kurumlara sunulmalıdır.

TUBİTAK ve Avrupa Birliği Kurum ve Kuruluşları kanalıyla sunulan hibe ve destek programları Arge, Eğitim, Girişimcilik, Doğa ve Çevre projeleri, Sosyal Projeler vb ana başlıklar altında olmak üzere çok çeşitli hibe programları sunulmaktadır.

Teşvik kelime anlamı ‘’isteklendirme, Özendirme ‘’  anlamı ile de görüleceği üzere devletin yatırımları belli alanlara veya sektörlere yönlendirmek yâda istihdamı özendirmek amacı ile kullandığı teşvik edici programlardır.

Vergisel teşvikler ana unsuru olmakla birlikte Sosyal Güvenlik Pirim teşvikleri projelerinizin maliyetleri açısından önemli ve dikkate değer katkılarının olacağı gözden kaçırılmamalıdır. Özellikle büyük ölçekli yatırımlarınızın ve yeni girişimleriniz için bu teşvikler rekabeti etkileyecek nitelikte ve boyutta olabilmektedir.

Devlet tarafından ana başlıkları ile teşvik edici programları sıralamak gerekir ise,

 
- Gelir ve Kurumlar Vergisi Muafiyet ve İndirimleri
- Sigorta Prim indirimleri
- Gümrük Vergisi Muafiyetleri
- Kdv istisnası
- Yatırımlarınız için kullanacağınız krediler de Faiz İndirimi
- Özellikle büyük ölçekli yatırımlar için Yer Tahsisi
- Özellik arz eden iş ve işlemlerde Harç Muafiyetleri

şu anda sadece aklıma gelen teşvik edici programlardır. Yatırım ve İş kurma fikriniz varsa mutlaka projelendirilmeli ve devlet tarafından sunulan teşvik ve hibe programları detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Son zamanlarda kadın ve genç girişimci fikri özellikle desteklenmekte, ancak gençlerin iş fikri hayalleri tekrar tekrar irdelenmeli bu alanda iş yapan insanlardan ve kurumlardan mutlaka faydalanılmalıdır. Sonuçta bir çok sektörde yoğun rekabetin yaşandığı ülkemizde bir çok projenin çöpe gittiği unutulmamalıdır.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Marpol TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0505 147 28 35