“OKUL-İŞLETME İŞ BİRLİĞİ” PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“OKUL-İŞLETME İŞ BİRLİĞİ” PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
"Meslekî Tercih Yönlendirmeleri, Okul-İşletme İş Birliği" projesi kapsamında Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun'un katılımıyla ilimizde görev yapan Meslekî ve Teknik Anadolu Liseleri ve Meslekî Eğitim Merkezi Müdürleri ile MÜSİAD organizasyonunda Saf Group işletme ziyareti yapıldı.

Meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerin yeteneklerinin tespit edilerek ara eleman olarak yönlendirilmesi ve staj ile başlayıp istihdam edilmelerini amaçlayan proje, okul ve işletme iş birliği ile hayata geçirilecek.

Projenin tanıtılması amacıyla Saf Group işletme tesisinde yapılan programa Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekçi, İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Türkoğlu Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Meslekî ve Teknik Anadolu Liseleri ve Meslekî Eğitim Merkezi Müdürleri, İlçe Millî Eğitim Müdürleri ve sektör temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekçi, proje sayesinde ilimiz genelinde sektörel bazda yetişmiş personel bulmakta zorlanan işletmelerin bu sorunu aşacaklarını ifade ederek, “Meslek liselerimizde pratik ve genel bilgileri alan öğrenciler, çalışma hayatına ve becerisine uygun iş alanlarına yönlendirilerek iş bulma kaygısını üzerlerinden atacaklar. Böylelikle şehrimiz ve ülke ekonomimize biraz daha canlılık sağlanacaktır. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yapılacak çalışmalar ile bu projenin sürekliliği ve uygunluğunun sağlanması gerekmektedir. Meslekî ve teknik liselerdeki bölüm öğrencilerinin, işletmelerin günümüz koşullarındaki ihtiyaç duyduğu personel ve mesleklere göre niteliklerinin artırılması konusunda da güncelleme yapılmasını bizler de iş dünyası olarak ayrıca talep ediyoruz.” diye konuştu.

İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman ise okul-işletme iş birliğini geliştirmek ve bu alanda bir ilki gerçekleştirmek üzere bir araya geldiklerini belirterek, “Şu anda meslek liselerine giden birçok öğrencimiz, fen lisesine, anadolu lisesine veya sosyal bilimler lisesine gidemedikleri için kendilerini işe yaramaz pozisyonunda değerlendiriyor; biz bunlara şahit oluyoruz ama işin aslı öyle değil. Gerçekten çok farklı yetenekleri olan çocuklarımız var. Akademik bilgi seviyesi düşük olmak demek yeteneksizlik veya işe yaramazlık demek değildir. Bu öğrencilerimiz kendilerini umutsuz vaka olarak görmemeliler. Bundan dolayı bu öğrencilerimizi işletmelerde hayatın içerisinde yetiştirmek istiyoruz. Bunun için de öncelikle sektör temsilcileri ve bizler, bu projeye inanmalıyız. Bizler inanırsak öğretmenlerimiz de inanacak, öğrencilerimiz de inanacak.” ifadelerini kullandı.

Proje sayesinde meslek lisesi öğrencilerine daha kolay bir istihdam sağlanacağını, işletmeler için ise daha kalifiye eleman imkânı olacağını ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, “Böylelikle şehrimizin dolayısı ile de ülkemizin ekonomisine biraz daha destek olacağız.” şeklinde konuştu.

Son olarak konuşan Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, her zaman bir sorun olarak ortaya konulan sanayicilerin, işletme sahiplerinin nitelikli personel bulamaması problemini, bu proje ile ilimizde çözmeyi hedeflediklerini kaydederek, “Tabi ki burada okul müdürlerimize, öğretmenlerimize çok ciddi görevler düşüyor. Dolayısıyla beklentimiz bugün başlangıcını yapmış olduğumuz meslek liselerimiz, sanayicilerimiz ve işletmelerimiz arasındaki iş birliğini ilerletmek ve amacımıza ulaşmaktır. Bu anlamda projenin işletmecilerimize, okullarımıza ve öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından işletme gezilerek program sonlandırıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜRKOĞLU BELEDİYESİ EĞİTİM YATIRIMLARINA DEVAM EDİYORÖnceki Haber

TÜRKOĞLU BELEDİYESİ EĞİTİM YATIRIMLARINA...

88 yaşındaki Yaşlı hastadan 250 gram prostat çıktıSonraki Haber

88 yaşındaki Yaşlı hastadan 250 gram pro...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar